Trabzonspor Hisseleri Yükselmeye Devam Ediyor!

Dört büyüklerden Trabzonspor Süper Lig’de son dönemlerin en iyi performansını gösteriyor. Süper Lig’in 2018 2019 yılının ilk yarısını Başakşehir’in ardından ikinci sırada geçen Trabzonspor’un bu performansı Borsa İstanbul’da işlem gören hisselerine de yansıyor. Uzun yıllardır düşüş trendinde olan Trabzonspor hisseleri yükselmeye devam ediyor.

BIST de son yılların en çok kaybettiren şirketleri arasında dört büyükler başı çekiyor. Şampiyonlar Ligi ve Avrupa Ligi gelirleri haricinde gelirlerinin büyük kısmı Türk Lirası üzerinden olan dört büyüklerin giderleri ise genellikle Euro üzerinden. Futbolculara döviz üzerinden yapılan sözleşmeler, yanlış transfer politikası ve amatör branşlardaki yoğun giderler dört büyüklerin belini büküyor. Buna bir de geçmiş yıllarda alınan banka kredileri ve bu kredilerin faizleri ile başarısız sonuçlar da eklenince ortaya karamsar bir tablo çıkıyor. Bu durum dört büyüklerin hisselerinin işlem gördüğü Borsa İstanbul’a da net şekilde yansıyor. Uzun yıllardır dört büyüklerin hisseleri -bazı kısa dönemler göz ardı edilirse- sürekli kaybettiriyor.

Borsada Trabzonspor Pozitif Ayrıştı

Borsa İstanbul’da işlem gören hisseleri son dönemde değerlenen Trabzonspor dört büyükler arasında pozitif ayrışmayı başardı. Son 1 aydır hisseleri sürekli prim yapan Trabzonspor bahse konu dönemde BIST’in en çok kazandıranları arasında da yerini aldı. Geçtiğimiz ay hisseleri 1,20 lira seviyesinden işlem gören Trabzonspor’un hisseleri hali hazırda 1,70 Türk Lirası’na ulaşmış durumda. Geride bıraktığımız bir aylık zaman diliminde yaklaşık yüzde 40 seviyesinde prim yapan TS hisseleri bu değerlenme ile son bir ayda Borsa İstanbul’da en çok kazandıran şirketler arasına da girmeyi başardı.

Trabzonspor Hissesi Neden Yükseliyor?

Trabzonspor hisselerinin yükselişinde pek çok etken göze çarpıyor. Bu etkenler arasında Trabzonspor Futbol Takımı’nın gösterdiği başarılı performans ve ligde ilk yarıyı ikinci sırada kapatması şüphesiz ön planda yer alıyor. Bunun yanı sıra; Trabzonspor Yönetim Kurulu’nun Trabzonspor Başkanı Ahmet Ağaoğlu öncülüğünde gösterdiği başarılı yönetim ve sağlam ekonomi yönetimi anlayışı da şüphesiz çok önemli. Tüm bunlara ek olarak; Trabzonspor’un Trabzon Erkek Basketbol takımı gibi pek çok amatör branşı kapatması da bu durumda önemli bir rol oynamış halde. Zira amatör branşlar giderleri yüksek, ancak buna nispeten gelirleri düşük spor dalları olarak ön plana çıkıyor.

Trabzonspor Hisseleri Yükselmeye Devam Ediyor!

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s