Dünya Ticaret Savaşı Mola Mı Veriyor?

Dünya ticaret savaşı özellikle Amerika Birleşik Devletleri ve Çin arasında giderek artan bir gerilimle devam ediyor. Geçtiğimiz haftalarda Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un yaptığı açıklamalar ve Almanya ile ABD arasındaki adı konulmamış ticari savaş son dönemde yerini ılımlı yaklaşımlara bırakma eğiliminde.

Noel nedeniyle pek çok ülkede piyasalar kapalı konumdayken Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Donald Trump’dan ticaret savaşları konusunda itidalli açıklamalar geldi. Çin ile aralarındaki anlaşmazlıkları çözmeye hazır olduğunu vurgulayan ABD Başkanı Donald Trump’ın olumlu açıklamalarına Çin’den de aynı şekilde karşılık geldi.

Ticaretin ülkelerdeki istihdamı geliştirmeye yönelik, insanların alım gücünü ve mutluluğunu artırma amacı ile yapılması gerektiğini vurgulayan Çin Halk Cumhuriyeti Devlet Başkanı Şi Cinping; kendilerinin bu kapsamda faaliyetlerine devam ettiklerini ve ülke olarak da bunu amaçladıklarını belirtti. Kendilerinin amaçlarına yönelik hareket ettiklerini ancak Amerika Birleşik Devletleri’nin bu kapsamda davranmadığını söyleyen Çin Devlet Başkanı Cinping; buna örnek olarak da Huawei hakkında ABD ve Kanada Hükümetlerince yürütülen soruşturmayı gösterdi.

Amerika Birleşik Devletleri Adalet Bakanlığı tarafından Kanada’ya geçilen talep üzerine Huawei Yönetim Kurulu Başkanı’nın kızının Kanada’da tutuklanmasının ABD Başkanı Donald Trump’ın ticaret savaşlarının iyi niyetle aşılması gerektiği yönündeki ifadeleriyle çeliştiğine dikkat çeken Çin Devlet Başkanı Cinping; Huawei Yönetim Kurulu Başkanı’nın kızının şartlı salıverilmesinin de bu durumu yumuşatamayacağının altını çizdi. Ticaretin bu tür ayak oyunları ile çirkinleştirilmesinin kimseye bir yararının olmayacağını ifade eden Çin Devlet Başkanı Cinping; bu tür davranışların ülkeler arasındaki gerilimi artırmaktan başka bir işe yaramayacağını vurguladı.

Fransa’da başlayan ve akabinde Avrupa’daki pek çok ülkeye sıçrayan sarı yelekliler eylemleri hakkında da açıklama yapan Cinping, bunun Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un “Avrupa Birliği ABD’nin kendisini korumasını beklememeli ve Avrupa Ordusu kurmalı” açıklaması yapmasının ardından gerçekleşmesini de manidar olarak değerlendirdi. Cinping aynı şekilde ABD’nin Alman firmalarına yüklü cezalar kesmesi ve İsviçre Bankalarını da ceza kesmekle tehdit etmesinin dünyadaki ticaretin sağlıklı işlemesine engel teşkil ettiğini belirtti. ABD Başkanı Donald Trump’ın ticaret savaşlarının son bulması yönündeki ifadelerinin samimi olmasını dilediğini söyleyen Cinping; bu sayede daha barışçıl bir dünya hayal edilebileceğini vurgulayarak sözlerini tamamladı.

Dünya Ticaret Savaşı Mola Mı Veriyor?

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s