2019 Yılında ÖTV ve KDV İndirimine Devam Edecek Ürünler Nelerdir?

Maliye ve Hazine Bakanı Berat Albayrak tarafından 2018 yılı Ekim ayı sonunda açıklanan bazı ürün ve hizmetlere dair ÖTV ve KDV indiriminin 2018 yılı son gününe kadar devam ettirileceği açıklanmıştı. 2018 yılı son günlerinde sosyal medya platformlarından biri olan Twitter üzerinden bir açıklama yayımlayan Maliye ve Hazine Bakanı Berat Albayrak; 2018 yılının son aylarında uygulanan ÖTV ve KDV indiriminin 2019 yılın ilk aylarında da devam edeceğini vurguladı. Peki 2019 yılında ÖTV ve KDV indirimine devam edecek ürünler nelerdir?

2018 yılı son aylarında KDV ve ÖTV indirimi uygulanan sektörler; otomotiv, beyaz eşya, konut ve tapu harçları olarak ön plana çıkmıştı. KDV ve ÖTV indirimleri Maliye ve Hazine Bakanlığı tarafından belirlenen oranlarda; sektör bazında ve ürün bazında farklı seviyede geride bıraktığımız iki ayda uygulanıyor. Yeni alınan karar doğrultusunda ÖTV ve KDV indiriminin 31 Mart 2019’a değin uygulanmasına devam edilmesi kararı alındı. Peki 2019 yılında ÖTV ve KDV indirimine devam edecek ürünler hangileri?

2019 Yılında ÖTV ve KDV İndirimine Devam Edecek Ürünler Nelerdir?

2019 yılında ÖTV ve KDV indirimine devam edecek ürünler ve bu ürünlerde uygulanacak KDV ve ÖTV indirim oranları aşağıdaki gibidir.

  • 2018 yılı Ekim ayı itibari ile uygulanmaya başlanan ticari araçlarda KDV oranlarının yüzde 18’den yüzde 1’e indirilmesi 2019 yılı Mart ayı sonuna kadar devam edecek.
  • Mobilya sektöründe uygulanan KDV oranının yüzde 18’den 8’e indirilmesi de 2019 Mart ayı sonuna kadar sürecek.
  • Beyaz eşya sektörünü önemli ölçüde canlandıran ÖTV oranı sıfırlanması da 2019 yılı Mart ayı sonuna kadar süresi uzatılan ÖTV indirimi uygulamalarından birisi konumunda.
  • Yine otomotiv sektörünü ilgilendiren; 1600 cc altı motorlu araçlarda var olan ÖTV uygulamasında yüzde 15 seviyesinde vergi indirimine gidilmesi de 2019 Mart ayı sonuna kadar devam ettirilecek.
  • Gayrimenkul alış satışlarında geçerli olan; tapu harçlarının yüzde 4’ten yüzde 3’e indirilmesi kararı da Mart 2019’a kadar geçerli olacak ve 1 Nisan itibari ile geçerliliğini yitirecek.
  • Konut satışlarında KDV oranını yüzde 18’den 8’e indirim uygulaması da 2018 yılı sonuna kadar uygulanacaktı ancak bu süre de 31 Mart 2019 tarihine kadar uzatıldı.
2019 Yılında ÖTV ve KDV İndirimine Devam Edecek Ürünler Nelerdir?

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s