2019 Yılında Dövizin Yönünü Belirleyen Etkenler Neler Olacak?

2018 yılında Türk Lirası döviz karşısında hatırı sayılır seviyede geriledi. Başta Amerikan Doları ve Euro olmak üzere hemen hemen bütün yabancı para birimleri arasında gerileyen Türk Lirası; bu gerilemenin zirve yaptığı Ağustos ayından sonra nispeten toparlanmaya başladı. Buna rağmen TL döviz karşısındaki kayıplarını telafi edemedi ve 2001 yılından bu yana döviz karşısında en fazla değer kaybettiği yıl olarak 2018 senesini kayıtlar altına aldırdı. Peki 2019 yılında dövizin yönü nasıl olacak, 2019 yılında dövizin yönünü belirleyen etkenler neler olacak?

2019 yılında dövizin yönünü belirleyen etkenlerin başında dış etkenler yer alıyor. Amerikan Merkez Bankası FED başta olmak üzere; Avrupa Merkez Bankası ECB ve Japonya Merkez Bankası Bank of Japan tarafından verilen faiz kararları dünyada doların gidişatı konusunda kritik öneme sahip olacak. Buna ek olarak; Amerika Birleşik Devletleri ile Çin arasında yaşanmakta olan ticaret savaşlarının nasıl seyredeceği de doların ve Euro’nun gidişatına yön tayin edecek önemli unsurlar arasında yer alıyor. Suriye ve Kuzey Kore gibi ülkeler başta olmak üzere siyasi ve askeri riskler de dövizin 2019 yılında yönünü tayin edecek dış etkenler konumunda bulunuyor.

Dövizin yönünü belirleyecek dış etkenler olduğu kadar iç etkenler de mevcut. Zira 2018 yılında dolar, gelişmekte olan ülkelerin neredeyse tamamının para birimlerine karşı değer kazanmasına rağmen; bu değerlenme Türk Lirası için rekor seviyede gerçekleşti. Bu durum iç piyasadaki koşulların da etkisi ile vücut buldu.

2019 Dövizin Yönünü Belirleyecek İç Etkenler Nelerdir?

Yukarıda saydığımız dış etkenlerin yanı sıra dövizin 2019 yılında yönünü belirleyecek iç etkenlerin de başında Suriye krizi geliyor diyebiliriz. Zira hali hazırda Türkiye Kuzey Suriye’deki terör gruplarına karşı operasyon hazırlığında.

Dövizin 2019 yılındaki yönünü tayin edecek iç etkenler arasında ayrıca enflasyon ve faizler de önemli yer tutuyor. Şirketlerin borçluluk seviyeleri ve buna bağlı olarak istihdam oranında yaşanacak gerçekleşme gibi bir dizi ekonomik faktör dövizin 2019 yılındaki yönünün tayin edilmesinde önemli bir rol alacak. Genel anlamda uzmanların hem fikir olduğu konu ise dövizin yönünün 2019 yılında yukarı olacağıdır diyebiliriz.

2019 Yılında Dövizin Yönünü Belirleyen Etkenler Neler Olacak?

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s