Resesyon Nedir?

Resesyon Türkçe kökenli bir kelime değildir. Resesyon dilimize Fransızcadan geçmiştir. Resesyon Fransızcada “Recession” şeklinde yazılmaktadır. Bir ekonomi terimi olarak kullanılan Recession ya da Resesyon kelimesinin Türkçe karşılığı “durgunluk” olarak ifade edilebilir. Ekonomide meydana gelen durgunluk ve dahi geriye gidiş kısaca resesyon kelimesi ile ifade edilmektedir. Resesyon nedir sorusuna kısa ve net şekilde cevap verdikten sonra Resesyon hakkında detaylara geçebiliriz

Resesyonun tanımı noktasında uzmanların ayrı düştüğü bir nokta olmamakla birlikte; hangi durumlar için resesyon ibaresinin kullanılabileceği noktasında tam bir uyuşma da bulunmamaktadır. Şöyle ki; ekonomi uzmanlarının geneline göre resesyon ibaresinin kullanılabilmesi için bahse konu ülkenin en az 2 çeyrek boyunca ekonomik gelişme gösterememesi gerekmektedir. Bazı ekonomi uzmanlarına göre ise resesyon ifadesinin kullanılabilmesi için bir alt süre yoktur. Ülkelerin nüfusu, ekonomik gelişimi, ihracat düzeyi, sanayi üretimi artışı vb. gibi pek çok farklı kalemdeki istatistikleri dikkate alındığında durgunluk görünüyorsa resesyon yorumu ya da tanımı yapılabilir.

Resesyon İçin Kredi Derecelendirme Kuruluşu Tespitine Gerek Var Mı?

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşları ülkelerin ekonomik durumları konusunda notları ile önemli tespitlerde bulunuyorlar. Bu noktada resesyon konusunda da bir kurum ya da kuruluş tespiti olmasının gerekip gerekmediği en çok sorulan sorular arasında yer almaktadır. Uluslararası para fonu IMF tarafından resesyon ibaresinin kullanılabilmesi için herhangi bir uluslararası kredi derecelendirme kuruluşunun ilgili ülke için resesyon tanımı ya da tespiti yapmasına gerek yoktur.

Ülkenin ekonomik göstergelerinin ve gayri safi milli hasılasının nüfusuna oranla aynı doğrultuda artış gösterememesi, ülke ekonomisinin durgunluğa girmesi bağımsız ve tarafsız kurum ve kuruluşlarca istatistiki verilere döküldüğünde; resesyon yorumu hemen herkes tarafından yapılabilmektedir. Herhangi bir ülke için resesyon yorumu ya da tespiti yapıldığında; bu durumun gerçekliği piyasa şartlarında zaten test edilecektir. Ülkenin kredi durumunda herhangi bir daralma yaşanmadığı durumlarda resesyon tespiti boşa çıkacaktır.

Resesyon Örneği!

2008 küresel krizi öncesinde Amerika Birleşik Devletleri başta olmak üzere pek çok farklı ülkede resesyon baş göstermiştir. Resesyon baş göstermesinin akabinde 2008 küresel krizi patlamıştır. Bu duruma pek çok farklı örnek de gösterilebilir. Bu nedenle resesyonun kriz için haberci olduğu ya da ön gösterge olduğu söylenebilir.  

Resesyon Nedir?

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s